Start List

BIB Number Name Team Category
1A Tiago Ferreira DMT RACING TEAM BY MARCONI UCI ELITE MEN
1B José Dias DMT RACING TEAM BY MARCONI UCI ELITE MEN
3A Antoine BENOIT-GUYOD Team XC VTT Conliège UCI ELITE MEN
3B Cardot Tom Team XC VTT Conliège UCI ELITE MEN
5A Fumiya Kurose MASAYA×Sunshine Racing UCI ELITE MEN
5B Ueno Ren MASAYA×Sunshine Racing UCI ELITE MEN
6A Yuta Matsumoto FUKAYA RACING UCI ELITE MEN
6B Ryo TAKEUCHI FUKAYA RACING UCI ELITE MEN
7A Camilo Espinosa BERGAMONT X-SAUCE UCI ELITE MEN
7B Carlos Serrano BERGAMONT X-SAUCE UCI ELITE MEN
8A Umbert Almenara Vergés Grupo Adi- Crono-time UCI ELITE MEN
8B Sergi Oller Piferrer Grupo Adi- Crono-time UCI ELITE MEN
9A Rodrigo Gomes BTT Seia UCI ELITE MEN
9B Roberto Ferreira BTT Seia UCI ELITE MEN
10A Dinis Rodrigues Viseu 2001 | BTT100Rumo UCI ELITE MEN
10B Simão Santos Viseu 2001 | BTT100Rumo UCI ELITE MEN
101A Valério Ferreira 5Quinas cycling Equipment MASTER 30
101B David Belo 5Quinas cycling Equipment MASTER 30
102A João Santos AXPO / FIRSTBIKE / BMC/ CDC NAVAIS MASTER 30
102B Filipe Ramos AXPO / FIRSTBIKE / BMC/ CDC NAVAIS MASTER 30
103A Zbigniew Mossoczy BIKEBOARD MASTER 30
103B Przemyslaw Maciejowski BIKEBOARD MASTER 30
105A Tiago Neves BTT PÓVOA DAS QUARTAS / RDSports MASTER 30
105B Luis Cruz BTT PÓVOA DAS QUARTAS / RDSports MASTER 30
106A André Filipe BTT Seia / CPR A-do-Barbas MASTER 30
106B Carlos Gomes BTT Seia / CPR A-do-Barbas MASTER 30
107A Rafael Nunes Centro de Pneus Recta do Campo/Clube Btt Quartzo MASTER 30
107B Sérgio Almeida Centro de Pneus Recta do Campo/Clube Btt Quartzo MASTER 30
108A MARCOS LIMA Clube Mimimi / Itg. Hills / Terrasol MASTER 30
108B RAFAEL REGO Clube Mimimi / Itg. Hills / Terrasol MASTER 30
109A Eduardo Gomes CPR A-do-Barbas/Akiplast/PVS MASTER 30
109B Hugo Lopes CPR A-do-Barbas/Akiplast/PVS MASTER 30
110A JULIO CORDOBA EVOLUTION BIKES TEAM MASTER 30
110B Javier Perez Lavado EVOLUTION BIKES TEAM MASTER 30
111A André Paramés Gicate Scott bike team /Duros BTT Team MASTER 30
111B Rui Cortegaça Gicate Scott bike team /Duros BTT Team MASTER 30
112A Eduardo Araújo Guilhabreu BTT / A.D.C.R.S. Guilhabreu MASTER 30
112B Ricardo Sousa Guilhabreu BTT / A.D.C.R.S. Guilhabreu MASTER 30
113A José Ferreira Lamigroup/Casa Benfica Castro Daire MASTER 30
113B Bruno Duarte Lamigroup/Casa Benfica Castro Daire MASTER 30
114A Marcelo Silva MEZN MASTER 30
114B Jose Pinto MEZN MASTER 30
115A Gustavo de Lima Carvalho Orphans Africa MTB MASTER 30
115B WESLEY COSTA Orphans Africa MTB MASTER 30
116A Rafael Paulo Menini Orphans Africa MTB Team MASTER 30
116B LEONARDO CUNHA Orphans Africa MTB Team MASTER 30
117A David Häggkvist Östhammar MASTER 30
117B Kenneth Karlsson Östhammar MASTER 30
118A César Cordeiro Picarotos MASTER 30
118B Paulo Jora Picarotos MASTER 30
119A rafael henrique de oliveira Revista Ride Bike MASTER 30
119B sergio laguna hidalgo neto Revista Ride Bike MASTER 30
120A Rogério Matos Rompe Trilhos/ AJPCar / Lousanutrição MASTER 30
120B Augusto Midão Rompe Trilhos/ AJPCar / Lousanutrição MASTER 30
121A Filipe Tomás Rompe Trilhos/Ajpcar - Axpo/FirstBike Team/Vila do Conde MASTER 30
121B Hugo Ferreira Rompe Trilhos/Ajpcar - Axpo/FirstBike Team/Vila do Conde MASTER 30
122A MIGUEL ARSIE DEL BARRIO SAJA1 MASTER 30
122B Saúl García SAJA1 MASTER 30
123A Antonio CASERO SAJA2 MASTER 30
123B Javier Del Castillo Gil SAJA2 MASTER 30
124A Ricardo Martins Ser e Parecer Pro Bike Team MASTER 30
124B Nuno Silva Ser e Parecer Pro Bike Team MASTER 30
125A Tiago Gomes Templários BTT/Ultra Pedal MASTER 30
125B Bruno Lourenço Templários BTT/Ultra Pedal MASTER 30
126A JAFETH EUSTAQUIO SILVA JUNIOR TERRASOL / CRISTAL / NINER BRASIL MASTER 30
126B Paulo Oliveira TERRASOL / CRISTAL / NINER BRASIL MASTER 30
127A Marcelino Almeida TOC/VéloClubEchallens MASTER 30
127B Luís Santos TOC/VéloClubEchallens MASTER 30
128A Emanoel Rodrigues Oliveira Zaragabú MASTER 30
128B Kleber dias Zaragabú MASTER 30
129A Jukka Oikarinen Etappi Reidet 2 MASTER 30
129B Hannu Oja Etappi Reidet 2 MASTER 30
130A Marcio Lourenço Bike club verbier MASTER 30
130B Luis Cunha Bike club verbier MASTER 30
131A Carlos Santos CMSantos - Wardrobe&Kitchen MASTER 30
131B Jose Leite CMSantos - Wardrobe&Kitchen MASTER 30
132A Julien Delaet Hotwheelz-Trust MASTER 30
132B Saeys Bram Hotwheelz-Trust MASTER 30
201A António Passos Rompe Trilhos / AJPCar / Lousanutrição MASTER 40
201B Carlos Moura Rompe Trilhos / AJPCar / Lousanutrição MASTER 40
202A Michael Rene Helgestad Team Eiker CK MASTER 40
202B Rune Skuland Team Eiker CK MASTER 40
203A Øyvind Nesdal Team bikeshop.no MASTER 40
203B Frode Røsand Team bikeshop.no MASTER 40
204A Manuel Lucas Verdu S'escapada MTB Team MASTER 40
204B Herman Günther S'escapada MTB Team MASTER 40
205A Jose Maria Joya mejias Rockrider Factory Team MASTER 40
205B Diego Jesus Avelino Rios Rockrider Factory Team MASTER 40
206A Abilio Freitas Polisport/Love Tiles MASTER 40
206B Celso Cunha Polisport/Love Tiles MASTER 40
208A Adolfo Soberon EL CORCAL DE LIEBANA MASTER 40
208B CARLOS VILLAR EL CORCAL DE LIEBANA MASTER 40
209A Enrique GONZALEZ CARRAL Corcal team2 MASTER 40
209B Felipe Hernandez polo Corcal team2 MASTER 40
210A Björn Atthoff Team Ck Uni Sweden 2 MASTER 40
210B Gunnar Tegendal Team Ck Uni Sweden 2 MASTER 40
211A John Karlsson CK STABIL Sweden MASTER 40
211B Lars Löfgren CK STABIL Sweden MASTER 40
212A Bruno Gonçalves BMG/ADECT MASTER 40
212B Carlos Pires BMG/ADECT MASTER 40
213A Vinicius Lucena AAZ Sports/Scott MASTER 40
213B ELBER ROCHA BARBOSA JR AAZ Sports/Scott MASTER 40
214A JEAN CARLOS SANTOS FERREIRA OA MTB Team - JeanJoao MASTER 40
214B Joao Meinberg OA MTB Team - JeanJoao MASTER 40
215A FRANCISCO FIGUEIREDO ARLU-CPR A DO BARBAS MASTER 40
215B Rui Bacharel ARLU-CPR A DO BARBAS MASTER 40
216A Herike Assis Team Clarity MASTER 40
216B Andre Costa Team Clarity MASTER 40
217A Mario Turco PENKS BRASIL MASTER 40
217B Randerson Aguiar PENKS BRASIL MASTER 40
218A Bruno Rosado 1stRide2gthr MASTER 40
218B Nuno Santos 1stRide2gthr MASTER 40
220A Ricardo Silveira Kchaça-AAZ MASTER 40
220B Rodrigo Maeda Kchaça-AAZ MASTER 40
221A Claudio Figueiredo TEAM SKIGLIDER /BTT POVOA DAS QUARTAS / RD Sports MASTER 40
221B Fred Lyhus TEAM SKIGLIDER /BTT POVOA DAS QUARTAS / RD Sports MASTER 40
222A Marcus Lindgren Bad Boys CC MASTER 40
222B Joachim Lindström Bad Boys CC MASTER 40
223A Jean-Sébastien Lagger AAz Sports MASTER 40
223B Sérgio Picoto AAz Sports MASTER 40
224A Luiz Henrique Leite AAZ Sports 4 MASTER 40
224B Leonardo Matos AAZ Sports 4 MASTER 40
225A Bruno Barbosa Team Scott Gicate Luso-Brasileiro MASTER 40
225B VIEIRA CAMPOS Team Scott Gicate Luso-Brasileiro MASTER 40
226A Paulo Silva AIRBIKE AC/ TRANSFOR MASTER 40
226B Antonio Ramos AIRBIKE AC/ TRANSFOR MASTER 40
227A Hugo Ferro Global Sport MASTER 40
227B Ricardo Gonçalves Global Sport MASTER 40
228A BENIGNO RUISANCHEZ MODROÑO C.C. ALTITUD MASTER 40
228B José Jesús Villar Casas C.C. ALTITUD MASTER 40
229A JOÃO PAULO CHAVES CÂMARA Itaigara Hills MASTER 40
229B Marcos Barreto Itaigara Hills MASTER 40
230A Bruno Carrasqueira Furões do Alentejo MASTER 40
230B Rui Alexandrino Furões do Alentejo MASTER 40
231A Sérgio Martins BTTLoule / Elevis MASTER 40
231B Rens Grevenstuk BTTLoule / Elevis MASTER 40
232A Fabio Jose Malaguti Kchaça MTB B/L MASTER 40
232B ERICO FELTRIN Kchaça MTB B/L MASTER 40
233A João Pacheco Team Gicate Luso-Angolana/Team Scott Gicate Barrascos MASTER 40
233B Pedro Marques Team Gicate Luso-Angolana/Team Scott Gicate Barrascos MASTER 40
234A Tiago Clamote Vasconha BTT Vouzela / Snakebite MASTER 40
234B Tiago Silva Vasconha BTT Vouzela / Snakebite MASTER 40
235A Antonio Marques BTT SEIA/XWR World Service MASTER 40
235B Helio Videira BTT SEIA/XWR World Service MASTER 40
301A Abraão Azevedo AAZ MTB TEAM MASTER 50
301B Ignace Spruyt AAZ MTB TEAM MASTER 50
302A Peter Vesel Keindl Sport MASTER 50
302B Drazen Orescanin Keindl Sport MASTER 50
303A Jacob Roorda Zwoegen & Afzien MASTER 50
303B Michel Gielens Zwoegen & Afzien MASTER 50
304A Erik Satter Satter-Quirijnstok MASTER 50
304B Zeger van der Wilt Satter-Quirijnstok MASTER 50
305A Jacob Kiestra Sponser Holland MASTER 50
305B Rob de Kort Sponser Holland MASTER 50
306A JOSE MARCOS RAMOS PAGAN MTB MURCIA ONDAS TEAM MASTER 50
306B Miguel Enrique Hidalgo López MTB MURCIA ONDAS TEAM MASTER 50
307A Joacim Uppströmer Team CK Uni Sweden MASTER 50
307B Mikael Björling Team CK Uni Sweden MASTER 50
308A Manuel Orden Ajierropartio/Bikephilosophy MASTER 50
308B Antonio Expósito Galán Ajierropartio/Bikephilosophy MASTER 50
309A jesus rosa ALTITUD MASTER 50
309B Jose enrique ALTITUD MASTER 50
310A Keijnemans dirk NL/LTU MASTER 50
310B Edmundas Peseckis NL/LTU MASTER 50
311A Carlos Pascual Ibáñez KENZA ULB TRES CANTOS MASTER 50
311B ANTONIO CUENCA KENZA ULB TRES CANTOS MASTER 50
312A Pedro Campos Clube BTT Conceição de Faro/Gicate Scott bike team MASTER 50
312B Luis Moniz Clube BTT Conceição de Faro/Gicate Scott bike team MASTER 50
313A Duarte Palma BTTLoulé Elevis M50 MASTER 50
313B Mário Sebastião BTTLoulé Elevis M50 MASTER 50
314A Jose Antonio Ferreira Filho Orphans África / Minas MASTER 50
314B Lucimar Viana Orphans África / Minas MASTER 50
401A Maaris Meier MTBcamps.eu UCI ELITE WOMEN
401B Greete Steinburg MTBcamps.eu UCI ELITE WOMEN
402A Celina Carpinteiro BTT Loulé/Elevis-Trideporte UCI ELITE WOMEN
402B Ada Xinxo BTT Loulé/Elevis-Trideporte UCI ELITE WOMEN
403A Flαvia Lopes VasconhaBttVouzela UCI ELITE WOMEN
403B Rita Caetano VasconhaBttVouzela UCI ELITE WOMEN
404A Ilda Pereira Casa Myzé Team UCI ELITE WOMEN
404B MARIA DIMITRA THEOCHARIS Casa Myzé Team UCI ELITE WOMEN
501A Sebastian Wallin Kvist VVS Factory Racing Team ELITE OPEN MEN
501B Hampus Rinne Kvist VVS Factory Racing Team ELITE OPEN MEN
502A Antonio Serna Kenza Ulb Racing Team “Los Tóni’s” ELITE OPEN MEN
502B Antonio Alonso rodriguez Kenza Ulb Racing Team “Los Tóni’s” ELITE OPEN MEN
503A jos Kaal Licht Verzet ELITE OPEN MEN
503B Jeroen Janssen Licht Verzet ELITE OPEN MEN
504A Juha Vähämetsä Team Etappireidet ELITE OPEN MEN
504B Pekka Niemi Team Etappireidet ELITE OPEN MEN
505A Guillaume PARIS VTT Gevrey #1 ELITE OPEN MEN
505B Ruchaud Regis VTT Gevrey #1 ELITE OPEN MEN
506A Thomas Decoene VTT Gevrey #2 ELITE OPEN MEN
506B Maxime Boudier VTT Gevrey #2 ELITE OPEN MEN
507A André Rocha Centro de Pneus - BTT Gardunha ELITE OPEN MEN
507B Fábio Tomás Centro de Pneus - BTT Gardunha ELITE OPEN MEN
508A Michel Machado VasconhaBttVouzela - Danibikes ELITE OPEN MEN
508B Daniel Ferreira VasconhaBttVouzela - Danibikes ELITE OPEN MEN
509A David Barandiarán LorSan Team ELITE OPEN MEN
509B Mario José Gandiaga LorSan Team ELITE OPEN MEN
601A Celia Viñaspre MITTO / X-SAUCE / BERRIA MIXED
601B Rubén Domínguez MITTO / X-SAUCE / BERRIA MIXED
602A Anneke Lund Haaskat MIXED
602B Russell Lund Haaskat MIXED
603A Laurence Gerard CABRA HISPANO BELGA MIXED
603B fco javier alvarez chamorro CABRA HISPANO BELGA MIXED
604A JORGE JURADO NAVAS Modernos MIXED
604B AMPARO HERENA SANCHEZ MARTIN Modernos MIXED
605A CASSIA MICHELIN Michelin CC MIXED
605B Jairo Andrade Michelin CC MIXED
606A MANUELA MAMEDE KCHAÇA MTB 01 MIXED
606B Huberlandy José Alves Lopes KCHAÇA MTB 01 MIXED
607A Ana Fonseca Mrteam MA MIXED
607B Marcelo Veiga Mrteam MA MIXED
608A maria tavares Clube do MIMIMI MIXED
608B marco dórea Clube do MIMIMI MIXED
609A Elza Sueli Nóbrega de Queiroz MRKchaçaTEAM MIXED
609B DANIEL BIILL MRKchaçaTEAM MIXED
610A Aline Nascimento MRTEAM BSB BIKERS MIXED
610B Alexandre HREISEMNOU MRTEAM BSB BIKERS MIXED
611A DAYANA LETICIA MONCAO MRTEAM / AZZ MIXED
611B Jenannes Pedro Guimarães MRTEAM / AZZ MIXED
612A Paula Pita Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire MIXED
612B Leonel Cordeiro Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire MIXED
901A marco rus Flying Dutchmen
902A Thiago Horta Kchaça MTB
903A Pablo Rodriguez Orphans Africa
999 Daniel Novo stopandgo MASTER 30