Prologue Start Schedule

BIB Number Name Team Category Schedule Start
1A Tiago Ferreira DMT RACING TEAM BY MARCONI UCI ELITE MEN 13:00:00
1B José Dias DMT RACING TEAM BY MARCONI UCI ELITE MEN 13:00:00
2A Pedro Romero Ocampo EXTREMADURA-ECOPILAS UCI ELITE MEN 13:01:00
2B MANUEL MORGADO EXTREMADURA-ECOPILAS UCI ELITE MEN 13:01:00
3A Antoine BENOIT-GUYOD Team XC VTT Conliège UCI ELITE MEN 13:02:00
3B Cardot Tom Team XC VTT Conliège UCI ELITE MEN 13:02:00
5A Fumiya Kurose MASAYA×Sunshine Racing UCI ELITE MEN 13:04:00
5B Ueno Ren MASAYA×Sunshine Racing UCI ELITE MEN 13:04:00
6A Yuta Matsumoto FUKAYA RACING UCI ELITE MEN 13:05:00
6B Ryo TAKEUCHI FUKAYA RACING UCI ELITE MEN 13:05:00
7A Camilo Espinosa BERGAMONT X-SAUCE UCI ELITE MEN 13:06:00
7B Carlos Serrano BERGAMONT X-SAUCE UCI ELITE MEN 13:06:00
8A Umbert Almenara Vergés Grupo Adi- Crono-time UCI ELITE MEN 13:07:00
8B Sergi Oller Piferrer Grupo Adi- Crono-time UCI ELITE MEN 13:07:00
9A Rodrigo Gomes BTT Seia UCI ELITE MEN 13:08:00
9B Roberto Ferreira BTT Seia UCI ELITE MEN 13:08:00
10A Dinis Rodrigues Viseu 2001 | BTT100Rumo UCI ELITE MEN 13:09:00
10B Simão Santos Viseu 2001 | BTT100Rumo UCI ELITE MEN 13:09:00
401A Maaris Meier MTBcamps.eu UCI ELITE WOMEN 13:12:00
401B Greete Steinburg MTBcamps.eu UCI ELITE WOMEN 13:12:00
402A Celina Carpinteiro BTT Loulé/Elevis-Trideporte UCI ELITE WOMEN 13:13:00
402B Ada Xinxo BTT Loulé/Elevis-Trideporte UCI ELITE WOMEN 13:13:00
403A Flαvia Lopes VasconhaBttVouzela UCI ELITE WOMEN 13:14:00
403B Rita Caetano VasconhaBttVouzela UCI ELITE WOMEN 13:14:00
404A Ilda Pereira Casa Myzé Team UCI ELITE WOMEN 13:15:00
404B MARIA DIMITRA THEOCHARIS Casa Myzé Team UCI ELITE WOMEN 13:15:00
501A Sebastian Wallin Kvist VVS Factory Racing Team ELITE OPEN MEN 13:20:00
501B Hampus Rinne Kvist VVS Factory Racing Team ELITE OPEN MEN 13:20:00
502A Antonio Serna Kenza Ulb Racing Team “Los Tóni’s” ELITE OPEN MEN 13:20:00
502B Antonio Alonso rodriguez Kenza Ulb Racing Team “Los Tóni’s” ELITE OPEN MEN 13:20:00
503A jos Kaal Licht Verzet ELITE OPEN MEN 13:20:30
503B Jeroen Janssen Licht Verzet ELITE OPEN MEN 13:20:30
504A Juha Vähämetsä Team Etappireidet ELITE OPEN MEN 13:20:30
504B Pekka Niemi Team Etappireidet ELITE OPEN MEN 13:20:30
505A Guillaume PARIS VTT Gevrey #1 ELITE OPEN MEN 13:21:00
505B Ruchaud Regis VTT Gevrey #1 ELITE OPEN MEN 13:21:00
506A Thomas Decoene VTT Gevrey #2 ELITE OPEN MEN 13:21:00
506B Maxime Boudier VTT Gevrey #2 ELITE OPEN MEN 13:21:00
507A André Rocha Centro de Pneus - BTT Gardunha ELITE OPEN MEN 13:21:30
507B Fábio Tomás Centro de Pneus - BTT Gardunha ELITE OPEN MEN 13:21:30
508A Michel Machado VasconhaBttVouzela - Danibikes ELITE OPEN MEN 13:21:30
508B Daniel Ferreira VasconhaBttVouzela - Danibikes ELITE OPEN MEN 13:21:30
509A David Barandiarán LorSan Team ELITE OPEN MEN 13:22:00
509B Mario José Gandiaga LorSan Team ELITE OPEN MEN 13:22:00
101A Valério Ferreira 5Quinas cycling Equipment MASTER 30 13:23:00
101B David Belo 5Quinas cycling Equipment MASTER 30 13:23:00
102A João Santos AXPO / FIRSTBIKE / BMC/ CDC NAVAIS MASTER 30 13:23:00
102B Filipe Ramos AXPO / FIRSTBIKE / BMC/ CDC NAVAIS MASTER 30 13:23:00
103A Zbigniew Mossoczy BIKEBOARD MASTER 30 13:23:30
103B Przemyslaw Maciejowski BIKEBOARD MASTER 30 13:23:30
104A Javier Larruskain Bitarratxo MASTER 30 13:23:30
104B Iosu Larruskain Bitarratxo MASTER 30 13:23:30
105A Tiago Neves BTT PÓVOA DAS QUARTAS / RDSports MASTER 30 13:24:00
105B Luis Cruz BTT PÓVOA DAS QUARTAS / RDSports MASTER 30 13:24:00
106A André Filipe BTT Seia / CPR A-do-Barbas MASTER 30 13:24:00
106B Carlos Gomes BTT Seia / CPR A-do-Barbas MASTER 30 13:24:00
107A Rafael Nunes Centro de Pneus Recta do Campo/Clube Btt Quartzo MASTER 30 13:24:30
107B Sérgio Almeida Centro de Pneus Recta do Campo/Clube Btt Quartzo MASTER 30 13:24:30
108A MARCOS LIMA Clube Mimimi / Itg. Hills / Terrasol MASTER 30 13:24:30
108B RAFAEL REGO Clube Mimimi / Itg. Hills / Terrasol MASTER 30 13:24:30
109A Eduardo Gomes CPR A-do-Barbas/Akiplast/PVS MASTER 30 13:25:00
109B Hugo Lopes CPR A-do-Barbas/Akiplast/PVS MASTER 30 13:25:00
110A JULIO CORDOBA EVOLUTION BIKES TEAM MASTER 30 13:25:00
110B Javier Perez Lavado EVOLUTION BIKES TEAM MASTER 30 13:25:00
111A André Paramés Gicate Scott bike team /Duros BTT Team MASTER 30 13:25:30
111B Rui Cortegaça Gicate Scott bike team /Duros BTT Team MASTER 30 13:25:30
112A Eduardo Araújo Guilhabreu BTT / A.D.C.R.S. Guilhabreu MASTER 30 13:25:30
112B Ricardo Sousa Guilhabreu BTT / A.D.C.R.S. Guilhabreu MASTER 30 13:25:30
113A José Ferreira Lamigroup/Casa Benfica Castro Daire MASTER 30 13:26:00
113B Bruno Duarte Lamigroup/Casa Benfica Castro Daire MASTER 30 13:26:00
114A Marcelo Silva MEZN MASTER 30 13:26:00
114B Jose Pinto MEZN MASTER 30 13:26:00
115A Gustavo de Lima Carvalho Orphans Africa MTB MASTER 30 13:26:30
115B WESLEY COSTA Orphans Africa MTB MASTER 30 13:26:30
116A Rafael Paulo Menini Orphans Africa MTB Team MASTER 30 13:26:30
116B LEONARDO CUNHA Orphans Africa MTB Team MASTER 30 13:26:30
117A David Häggkvist Östhammar MASTER 30 13:27:00
117B Kenneth Karlsson Östhammar MASTER 30 13:27:00
118A César Cordeiro Picarotos MASTER 30 13:27:00
118B Paulo Jora Picarotos MASTER 30 13:27:00
119A rafael henrique de oliveira Revista Ride Bike MASTER 30 13:27:30
119B sergio laguna hidalgo neto Revista Ride Bike MASTER 30 13:27:30
120A Rogério Matos Rompe Trilhos/ AJPCar / Lousanutrição MASTER 30 13:27:30
120B Augusto Midão Rompe Trilhos/ AJPCar / Lousanutrição MASTER 30 13:27:30
121A Filipe Tomás Rompe Trilhos/Ajpcar - Axpo/FirstBike Team/Vila do Conde MASTER 30 13:28:00
121B Hugo Ferreira Rompe Trilhos/Ajpcar - Axpo/FirstBike Team/Vila do Conde MASTER 30 13:28:00
122A MIGUEL ARSIE DEL BARRIO SAJA1 MASTER 30 13:28:00
122B Saúl García SAJA1 MASTER 30 13:28:00
123A Antonio CASERO SAJA2 MASTER 30 13:28:30
123B Javier Del Castillo Gil SAJA2 MASTER 30 13:28:30
124A Ricardo Martins Ser e Parecer Pro Bike Team MASTER 30 13:28:30
124B Nuno Silva Ser e Parecer Pro Bike Team MASTER 30 13:28:30
125A Tiago Gomes Templários BTT/Ultra Pedal MASTER 30 13:29:00
125B Bruno Lourenço Templários BTT/Ultra Pedal MASTER 30 13:29:00
126A JAFETH EUSTAQUIO SILVA JUNIOR TERRASOL / CRISTAL / NINER BRASIL MASTER 30 13:29:00
126B Paulo Oliveira TERRASOL / CRISTAL / NINER BRASIL MASTER 30 13:29:00
127A Marcelino Almeida TOC/VéloClubEchallens MASTER 30 13:29:30
127B Luís Santos TOC/VéloClubEchallens MASTER 30 13:29:30
128A Emanoel Rodrigues Oliveira Zaragabú MASTER 30 13:29:30
128B Kleber dias Zaragabú MASTER 30 13:29:30
129A Jukka Oikarinen Etappi Reidet 2 MASTER 30 13:30:00
129B Hannu Oja Etappi Reidet 2 MASTER 30 13:30:00
130A Marcio Lourenço Bike club verbier MASTER 30 13:30:00
130B Luis Cunha Bike club verbier MASTER 30 13:30:00
131A Carlos Santos CMSantos - Wardrobe&Kitchen MASTER 30 13:30:30
131B Jose Leite CMSantos - Wardrobe&Kitchen MASTER 30 13:30:30
132A Julien Delaet Hotwheelz-Trust MASTER 30 13:30:30
132B Saeys Bram Hotwheelz-Trust MASTER 30 13:30:30
201A António Passos Rompe Trilhos / AJPCar / Lousanutrição MASTER 40 13:32:00
201B Carlos Moura Rompe Trilhos / AJPCar / Lousanutrição MASTER 40 13:32:00
202A Michael Rene Helgestad Team Eiker CK MASTER 40 13:32:00
202B Rune Skuland Team Eiker CK MASTER 40 13:32:00
203A Øyvind Nesdal Team bikeshop.no MASTER 40 13:32:30
203B Frode Røsand Team bikeshop.no MASTER 40 13:32:30
204A Manuel Lucas Verdu S'escapada MTB Team MASTER 40 13:32:30
204B Herman Günther S'escapada MTB Team MASTER 40 13:32:30
205A Jose Maria Joya mejias Rockrider Factory Team MASTER 40 13:33:00
205B Diego Jesus Avelino Rios Rockrider Factory Team MASTER 40 13:33:00
206A Abilio Freitas Polisport/Love Tiles MASTER 40 13:33:00
206B Celso Cunha Polisport/Love Tiles MASTER 40 13:33:00
207A Leonel Alves PALCO DA AVENTURA / VILAVENTURA MASTER 40 13:33:30
207B Rui Sismeiro PALCO DA AVENTURA / VILAVENTURA MASTER 40 13:33:30
208A Adolfo Soberon EL CORCAL DE LIEBANA MASTER 40 13:33:30
208B CARLOS VILLAR EL CORCAL DE LIEBANA MASTER 40 13:33:30
209A Enrique GONZALEZ CARRAL Corcal team2 MASTER 40 13:34:00
209B Felipe Hernandez polo Corcal team2 MASTER 40 13:34:00
210A Björn Atthoff Team Ck Uni Sweden 2 MASTER 40 13:34:00
210B Gunnar Tegendal Team Ck Uni Sweden 2 MASTER 40 13:34:00
211A John Karlsson CK STABIL Sweden MASTER 40 13:34:30
211B Lars Löfgren CK STABIL Sweden MASTER 40 13:34:30
212A Bruno Gonçalves BMG/ADECT MASTER 40 13:34:30
212B Carlos Pires BMG/ADECT MASTER 40 13:34:30
213A Vinicius Lucena AAZ Sports/Scott MASTER 40 13:35:00
213B ELBER ROCHA BARBOSA JR AAZ Sports/Scott MASTER 40 13:35:00
214A JEAN CARLOS SANTOS FERREIRA OA MTB Team - JeanJoao MASTER 40 13:35:00
214B Joao Meinberg OA MTB Team - JeanJoao MASTER 40 13:35:00
215A FRANCISCO FIGUEIREDO ARLU-CPR A DO BARBAS MASTER 40 13:35:30
215B Rui Bacharel ARLU-CPR A DO BARBAS MASTER 40 13:35:30
216A Herike Assis Team Clarity MASTER 40 13:35:30
216B Andre Costa Team Clarity MASTER 40 13:35:30
217A Mario Turco PENKS BRASIL MASTER 40 13:36:00
217B Randerson Aguiar PENKS BRASIL MASTER 40 13:36:00
218A Bruno Rosado 1stRide2gthr MASTER 40 13:36:00
218B Nuno Santos 1stRide2gthr MASTER 40 13:36:00
220A Ricardo Silveira Kchaça-AAZ MASTER 40 13:36:30
220B Rodrigo Maeda Kchaça-AAZ MASTER 40 13:36:30
221A Claudio Figueiredo TEAM SKIGLIDER /BTT POVOA DAS QUARTAS / RD Sports MASTER 40 13:36:30
221B Fred Lyhus TEAM SKIGLIDER /BTT POVOA DAS QUARTAS / RD Sports MASTER 40 13:36:30
222A Marcus Lindgren Bad Boys CC MASTER 40 13:37:00
222B Joachim Lindström Bad Boys CC MASTER 40 13:37:00
223A Jean-Sébastien Lagger AAz Sports MASTER 40 13:37:00
223B Sérgio Picoto AAz Sports MASTER 40 13:37:00
224A Luiz Henrique Leite AAZ Sports 4 MASTER 40 13:37:30
224B Leonardo Matos AAZ Sports 4 MASTER 40 13:37:30
225A Bruno Barbosa Team Scott Gicate Luso-Brasileiro MASTER 40 13:37:30
225B VIEIRA CAMPOS Team Scott Gicate Luso-Brasileiro MASTER 40 13:37:30
226A Paulo Silva AIRBIKE AC/ TRANSFOR MASTER 40 13:38:00
226B Antonio Ramos AIRBIKE AC/ TRANSFOR MASTER 40 13:38:00
227A Hugo Ferro Global Sport MASTER 40 13:38:00
227B Ricardo Gonçalves Global Sport MASTER 40 13:38:00
228A BENIGNO RUISANCHEZ MODROÑO C.C. ALTITUD MASTER 40 13:38:30
228B José Jesús Villar Casas C.C. ALTITUD MASTER 40 13:38:30
229A JOÃO PAULO CHAVES CÂMARA Itaigara Hills MASTER 40 13:38:30
229B Marcos Barreto Itaigara Hills MASTER 40 13:38:30
230A Bruno Carrasqueira Furões do Alentejo MASTER 40 13:39:00
230B Rui Alexandrino Furões do Alentejo MASTER 40 13:39:00
231A Sérgio Martins BTTLoule / Elevis MASTER 40 13:39:00
231B Rens Grevenstuk BTTLoule / Elevis MASTER 40 13:39:00
232A Fabio Jose Malaguti Kchaça MTB B/L MASTER 40 13:39:30
232B ERICO FELTRIN Kchaça MTB B/L MASTER 40 13:39:30
233A João Pacheco Team Gicate Luso-Angolana/Team Scott Gicate Barrascos MASTER 40 13:39:30
233B Pedro Marques Team Gicate Luso-Angolana/Team Scott Gicate Barrascos MASTER 40 13:39:30
234A Tiago Clamote Vasconha BTT Vouzela / Snakebite MASTER 40 13:40:00
234B Tiago Silva Vasconha BTT Vouzela / Snakebite MASTER 40 13:40:00
235A Antonio Marques BTT SEIA/XWR World Service MASTER 40 13:40:00
235B Helio Videira BTT SEIA/XWR World Service MASTER 40 13:40:00
301A Abraão Azevedo AAZ MTB TEAM MASTER 50 13:41:00
301B Ignace Spruyt AAZ MTB TEAM MASTER 50 13:41:00
302A Peter Vesel Keindl Sport MASTER 50 13:41:00
302B Drazen Orescanin Keindl Sport MASTER 50 13:41:00
303A Jacob Roorda Zwoegen & Afzien MASTER 50 13:41:30
303B Michel Gielens Zwoegen & Afzien MASTER 50 13:41:30
304A Erik Satter Satter-Quirijnstok MASTER 50 13:41:30
304B Zeger van der Wilt Satter-Quirijnstok MASTER 50 13:41:30
305A Jacob Kiestra Sponser Holland MASTER 50 13:42:00
305B Rob de Kort Sponser Holland MASTER 50 13:42:00
306A JOSE MARCOS RAMOS PAGAN MTB MURCIA ONDAS TEAM MASTER 50 13:42:00
306B Miguel Enrique Hidalgo López MTB MURCIA ONDAS TEAM MASTER 50 13:42:00
307A Joacim Uppströmer Team CK Uni Sweden MASTER 50 13:42:30
307B Mikael Björling Team CK Uni Sweden MASTER 50 13:42:30
308A Manuel Orden Ajierropartio/Bikephilosophy MASTER 50 13:42:30
308B Antonio Expósito Galán Ajierropartio/Bikephilosophy MASTER 50 13:42:30
309A jesus rosa ALTITUD MASTER 50 13:43:00
309B Jose enrique ALTITUD MASTER 50 13:43:00
310A Keijnemans dirk NL/LTU MASTER 50 13:43:00
310B Edmundas Peseckis NL/LTU MASTER 50 13:43:00
311A Carlos Pascual Ibáñez KENZA ULB TRES CANTOS MASTER 50 13:43:30
311B ANTONIO CUENCA KENZA ULB TRES CANTOS MASTER 50 13:43:30
312A Pedro Campos Clube BTT Conceição de Faro/Gicate Scott bike team MASTER 50 13:43:30
312B Luis Moniz Clube BTT Conceição de Faro/Gicate Scott bike team MASTER 50 13:43:30
313A Duarte Palma BTTLoulé Elevis M50 MASTER 50 13:44:00
313B Mário Sebastião BTTLoulé Elevis M50 MASTER 50 13:44:00
314A Jose Antonio Ferreira Filho Orphans África / Minas MASTER 50 13:44:00
314B Lucimar Viana Orphans África / Minas MASTER 50 13:44:00
601A Celia Viñaspre MITTO / X-SAUCE / BERRIA MIXED 13:45:00
601B Rubén Domínguez MITTO / X-SAUCE / BERRIA MIXED 13:45:00
602A Anneke Lund Haaskat MIXED 13:45:00
602B Russell Lund Haaskat MIXED 13:45:00
603A Laurence Gerard CABRA HISPANO BELGA MIXED 13:45:30
603B fco javier alvarez chamorro CABRA HISPANO BELGA MIXED 13:45:30
604A JORGE JURADO NAVAS Modernos MIXED 13:45:30
604B AMPARO HERENA SANCHEZ MARTIN Modernos MIXED 13:45:30
605A CASSIA MICHELIN Michelin CC MIXED 13:46:00
605B Jairo Andrade Michelin CC MIXED 13:46:00
606A MANUELA MAMEDE KCHAÇA MTB 01 MIXED 13:46:00
606B Huberlandy José Alves Lopes KCHAÇA MTB 01 MIXED 13:46:00
607A Ana Fonseca Mrteam MA MIXED 13:46:30
607B Marcelo Veiga Mrteam MA MIXED 13:46:30
608A maria tavares Clube do MIMIMI MIXED 13:46:30
608B marco dórea Clube do MIMIMI MIXED 13:46:30
609A Elza Sueli Nóbrega de Queiroz MRKchaçaTEAM MIXED 13:47:00
609B DANIEL BIILL MRKchaçaTEAM MIXED 13:47:00
610A Aline Nascimento MRTEAM BSB BIKERS MIXED 13:47:00
610B Alexandre HREISEMNOU MRTEAM BSB BIKERS MIXED 13:47:00
611A DAYANA LETICIA MONCAO MRTEAM / AZZ MIXED 13:47:30
611B Jenannes Pedro Guimarães MRTEAM / AZZ MIXED 13:47:30
612A Paula Pita Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire MIXED 13:47:30
612B Leonel Cordeiro Lamigroup / Casa Benfica Castro Daire MIXED 13:47:30
901A marco rus Flying Dutchmen 13:48:00
902A Thiago Horta Kchaça MTB 13:48:00
903A Pablo Rodriguez Orphans Africa 13:48:00